2016-10-14

Recenzja #28 - "Miasto popiołów"

Tytuł: Miasto popiołów
Autor: Cassandra Clare
Tłumacz: Anna Rzeszka
Rok wydania: 2008
Cena: 35 zł
Wydawnictwo: Mag
Seria: Dary anioła
Tytuł oryginalny: City of ashes
Opis: Clary Fray chciałaby, żeby jej życie znowu stało się normalne. Ale czy cokolwiek może takie być, skoro dziewczyna jest Nocnym Łowcą, zabijającym demony, jej matka została magicznie wprowadzona w stan śpiączki, a ona sama nagle zaczyna widzieć mieszkańców Podziemnego Świata – wilkołaki, wampiry, wróżki…

Znalezione obrazy dla zapytania miasto popiołów1. Treść
Nie będę ukrywać, że jest to najsłabsza część "Darów Anioła". Treść za bardzo skupiała się na postaci Jace. Clare nie uniknęła błędu, który popełniło już wielu autorów, za bardzo skupiła się na głównej postaci męskiej. Mnie brakowało Clary. A kiedy się pojawiała to zaczynała się robić bardzo irytująca. Wykorzystywała Simona, a przecież dobrze wiedziała, że go nie kocha (btw. plus za to, że to nie był 'prawdziwy' trójkąt miłosny). 
Na szczęście w "Mieście popiołów" pojawiały się momenty zaskoczenia, akcji, a czasem nawet małej grozy. 
Moją ocenę w dużym stopniu będzie ratować zaskoczenie. Widać, że Clare się postarała i zakończenie wyszło świetnie. Dzieje się dużo, boimy się o postacie i okazuje się, że Simon ma pewną tajemnicę...
"Miasto popiołów" czyta się szybko. Akcja jest raczej spokojna. Wszytko jest ciszą przed burzą trzeciego tomu.
Ocena: 7/10
2. Okładka
Jest to jedna z moich ulubionych okładek "Darów". Po pierwsze dlatego, że jest w kolorze niebieskim. Po drugie, ma w sobie coś takiego, dzięki czemu, nie da się o niej zapomnieć. Po co podaję powody? Przecież każdy wie, że niewiele okładek może równać się z tymi od "Darów Anioła". 
Ocena: 3/3
3. Język i styl
  • Lekki, ale genialny styl Clare, umożliwia szybkie i przyjemne czytanie książki, jak i całej serii. Każdy autor powinien uczyć się od tej pani.
  • Język współczesny i zrozumiały.
Ocena: 2/2
4. Układ graficzny
Ocena: 1/1
5. Akcja
Wspomniałam już w treści, że akcji w tej części dobrze ocenić nie można. Dzieje się raczej wolno, wydarzenia skupiają się nie na głównej bohaterce. Ale zdarzają się momenty, które wbijają w fotel. (SPOJLER: wymordowanie mnichów z Cichego Miasta). Dążenie do odnalezienie miecza i rozterki Jace. Zdecydowanie podobały mi się te sceny, a do tego tajemniczy Val. 
Ocena: 3/5
6. Autor
Nigdy nie ukrywałam, że Cassie Clare bardzo lubię. Jest świetną autorką, która ma mnóstwo świetnych pomysłów. Nie gubi się w wydarzeniach, które stworzyła, a jej postacie są świetnie wykreowane. Niestety zauważyłam, że w "Mieście popiołów" nie wiedziała jakie wydarzenia powinna stworzyć lub opisać. Myślę, że miała już gotowy plan na tom III, ale nie wiedziała jak zapełnić pustkę w serii.
Ocena: 3/4

Podsumowanie: 19/25
Ocena: 4
Procent: 76%
Mail - alicjasims1@gmail.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Hej!!!
Mam nadzieję, że przeczytałeś ten post. Będę wdzięczna, jeśli zostawisz komentarz. Nie musisz zgadzać się z moją opinią, a ja chętnie poznam twoją ;)
Masz pytania? Może jakiś pomysł? Pisz tutaj lub na adres e-mail: alicjasims1@gmial.com